Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Štikách

Takže např.štika:Jedná se o říční ryby ale ulovíte ji i na Jezerech a tyk malá pravděpodobnost že ji chytíte na moři.Má velice ostré zuby,,momentálně nevím jak bych to popsal"

Štika Obecná

 

becná, či chcete-li slovensky, šťuka obyčajná, je nejznámější dravá ryba u nás i v Evropě. Chybí pouze na pyrenejském poloostrově, v jižní Itálii a v části Balkánského poloostrova. Dále žije i v Asii i Severní Americe, kde se její vzdálené příbuzné říká "Maskalunga". Štika není vůbec náročná na podmínky ve vodě. Můžeme se s ní setkat ve všech vodních revírech, počínaje pstruhovými bystřinami, (kde ji ovšem rybáři velmi neradi vidí, protože napadá mladé pstruhy a lipany) přes široké řeky a rybníky až konče přehradami všech velikostí.

Způsob života a potrava

Je to jediný zástupce čeledi štikovitých, který čítá ve světě celkem asi pět druhů. Štika je typický dravec, neboť už od 5cm začíná žít dravým způsobem života a od 20cm již tvoří její jídelníček drobné rybky! Tím jsme se dostali k potravě, která je u štiky velmi jednoduchá - ryby a rybičky do velikosti jen o málo menší než je štika. Například okouni, hrouzci, oukleje, plotice, proudníci a zejména pak ty s drobným poraněním, nemocné a pomalé (nepohrdne prý ani žábou, nebo utopenou myší). Nepohrdne ani menším jedincem svého vlastního druhu, štika je antropofágní organismus. Je velmi žravá, na 1kg přírůstku své hmotnosti spotřebuje až 7kg ryb. Současně je ale výborným a nenahraditelným článkem biologické rovnováhy ve všech vodách.Patří k našim největším rybám. Téměř v každém rybářském časopise najdeme mezi největšími úlovky štiku, a zpravidla né malou, protože metrové štiky naštěstí nejsou zase takovou vzácností. Literatura uvádí několik údajů o extrémně velkých exemplářích:

1.) Guta u Komárna: 47kg-160cm (uhynulá)
2.) Lilienhall-Anglie: 65kg, rok 1765
3.) Vyčegda-býv. SSSR: 80kg
4.) Vranovská přehrada: 27,20kg-137cm, v roce 1988

Jsou to opravdu nezanedbatelná čísla. Zkrotit velkou bojovnou štiku je pro rybáře zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Průměrná váha lovených ryb je asi okolo 2-3kg. Štika nicméně nemá maso nijak zvlášť chutné a docela suché.

Rozmnožování

Tření štik probíhá mezi březnem a dubnem a počet jiker se vyšplhá i na 250 000 kusů. Průměr mají asi kolem 2,5mm, barva je světle žlutá a k jejich oživení je třeba asi dvacet dnů. Štika, která se nemůže vytříti prý zahyne. Ráda se tře hlavně v klidné, teplé vodě s hustým porostem. Mlíčňák pohlavně dozrává již mezi prvním až třetím rokem, jikrnačka mezi třetím až pátým. Samice bývají větší než samci a mají kratší párové ploutve. Štika se prakticky nedá zaměnit, je to nádherná ryba, která má v českých řekách jistě důležité místo. Pro její dobré přežití v našich vodách je ale třeba důsledně dodržovat bernou míru a dobu hájení (viz níž).

Ochrana

Tento druh není v Čr zvláště chráněným druhem. Je pouze hájen v období tření.Štika se prakticky nedá zaměnit, je to nádherná ryba, která má v českých řekách jistě důležité místo. Pro její dobré přežití v našich vodách je ale třeba důsledně dodržovat bernou míru a dobu hájení (viz níže).

český název štika obecná
latinský název Esox lucius
hlavní znaky protáhlé tělo, široká ozubená tlama
délka do 1,5m
barva těla zvrchu: tmavě zelená, zespodu: špinavě bílá
barva ploutví a oka od světlé po tmavou; oko: žluté
délka do 1,5m
berná míra 50 cm
hmotnost průměrně okolo 2 - 3 kg
věk do 40-ti let
rozšíření téměř celá Evropa, severní Amerika, Asie
potrava dravec - drobné rybky i vlastního druhu
počet vousků nemá
počet jiker do 250 000
doba tření III. - IV.
doba hájení 1.1. - 15.6
zařazení podle chuti normální

nebo další moznost

Míra je taky 50- Na některejch revírech je to 55 a někde je to Plevel takže si jí můžu vzít... maso je podle mě doclea dobrý ale Amur je lepší a Candát taky...KAždej rybář je rád když chytí štiku teda aspoň si to myslim...Je to dravec...Dá se chytnout na Woblera,na malou živou rybičku(okoun,malá plotice,atd.) nebo na nástražnou rybičku..